Yeni Yasaya Göre GSS 53 TL Nasıl Olacak ?

BENZER YAZILAR

35 yorum

 1. Berat dedi ki:

  Merhaba,

  Ben 2 gün önce 53,33 tl gss ödemesi gerçekleştirdim. E-devletin “Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi”nden Müstehaklık Sorgulaması yaptığımda “Müstehaktır, provizyon alabilir.” neticesine ulaşıyorum. Yani ben ssk lı olarak sağlık hizmetlerinden normal bir şekilde faydalanabiliyormuyum bu neticeye göre? Bilgisi olan bir arkadaş cevaplarsa çok memnun olurum. Teşekkürler…

 2. Deniz dedi ki:

  benim 2 bin küsür borcum var yapılandırmıştım şu an bozuldu sistemde gss prim borcu olarak gözüküyor provizyon alamıyorum son 1 yıl içinde 30 gün prim ödemeniz gerekiyor diyor. şimdi yeni yasaya göre 53 tl yatırsam 1 aylığına provizyon açılacakmı ?cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 3. cenk yuceer dedi ki:

  6552 kapsaminda borcumu yapilandirmistim..2018e kadar 2 ayda bir odemem vardi..ancak simdi bakiyorum ama 6552 icin borcunuz yoktur yazisi cikiyor..odedigim tutarlar borcu karsiladi da o yuzden mi borc cikmiyor? o borctan kurtuldum mu demek oluyor?yoksa sgk’ya gidip yeniden mi yapilandirmam gerekiyor? tesekkurler

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;25 yaş altı iseniz borçlarınız silinmiş olabilir.ya da vadesi gelmediğinden dolayı bankalarda borcunuz görünmeyebilir.

 4. remzi dedi ki:

  provizyon alamıyorum. Üstüne üstlük 3000tl de borç var. Bu nası düzenleme. Bu parayı ben neden ödeyim. müjde diye yaydıkları düzenlemenin mantığını anlayan var mı?
  3000 tl değil 100tl dahi olsa vermedikleri bi hizmetin bedelini millete niye yüklerler. Bu adamların cidden ya kafası çalışmıyo ya da milleti keriz yerine koyuyolar.

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,prim borcu olanlar geriye dönük borçlarına bakılmaksızın yeni tahakkuk edecek borçlarını ödemeleri halinde sağlık yardımı alabilecek

 5. Erdem dedi ki:

  Selam hocam ocakta gss borcumu yapılandırdım ılk odeme subat 28 dı sonra mayıs 30 oldı sua yapılandırma bozulmua ılk odeme 30 .04.2018 yazuyo ama hepı ole yazuyo nasıl olcak bu ıs taksıt bozuldımu

 6. Erdem dedi ki:

  Ahmet hocam ıkamet bulundugum sgk uzak calıstom yerdekı sgk olmuyo sanrım e devletten bı planlama olur sanırım bu konuda tam bılgınız varmıdır

 7. Metin dedi ki:

  Yaptırdığım gelir testi ile G3 gelir seviyesinden hesaplanan borcumu yapılandırmamış ve ödememiştim. 1700 liralık borcum şu an 53,33 lira üzerinden hesaplanarak 264 liraya düşmüş. Bir yanlışlık mı var? Yoksa 264 lirayı ödeyerek tüm borcumu kapatabilir miyim?

 8. remzi dedi ki:

  Şuan 2500 tl borç gözüküyor. Bu borç dururken hiç bir şekilde provizyon alamıyormuşuz. Yani bu 53 tl felan hikaye. Bu eski borçları ya peşin ya da 12 ay taksitle ödemeden sağlık hizmeti yokmuş. Milleti farklı yönlendirmeyin lütfen. Şuan zaten nisan ayı ödemesi sisteme düşmedi. Buna rağmen 53.33 tl ödesek bile bi işe yaramıyor.
  Yani sonuç: Eski borçlar peşin veya 12ay taksitle ödeme sözü verilmeden sağlık hizmeti yok. Son durum bu şekilde. Bu parayı yatıracağınıza isteğe bağlı sigortalı olup sağlık hizmeti almak çok daha mantıklı. Hiç yoksa emekliliğe yararı olur.

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5510 sayılı Kanun geçici 73.maddeye göre;Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamındaki sigortalılık statüsünden kaynaklanan prim borcu bulunanlar 67 nci maddede belirtilen şartları taşımaları hâlinde, bu maddenin yürürlük tarihinden önceki döneme ait prim borçları dikkate alınmaksızın bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren on iki aylık sürenin sonuna kadar sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan yararlandırılır.

 9. Erdem dedi ki:

  Hocam gss ılk taksıt ne zaman odencek suan net bılgı yok herkezın ole yapılandırmalar bozulmus herkezın cogu kısı saten borcunu yapılandırmıs benım gıbı neden bıda bozulur kı bılgınız varmı odemeler ne zaman

 10. remzi dedi ki:

  Buna göre eski borçlarımız durduğu halde şuan için 53.33 tl ödersek provizyon alabilecekmiyiz. Çünkü şuan provizyon alamıyoruz.

 11. Doğukan dedi ki:

  Merhaba , geçen ay 25 yaşımı doldurdum ve hala üniversitede öğrenciyim.Bu zamana kadar emekli babamın üzerinden sigortalı görünüyordum, herhangi bir prim borcum görünmüyor ve hiç gelir testi yaptırmadım. Şimdi 53TL’lik yeni yasaya otomatik dahil olmuş mu sayılacağım yoksa SGK’ya gidip herhangi bir başvuru yapmam gerekiyor mu? Teşekkürler.

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;25 yaşını doldurduğunuz tarih itibariyle kaydınız otomatik yapılmasa bile GSS lisiniz.Başvuruya gerek yok;ancak durumunuzu takip edin.

 12. süleyman dedi ki:

  Merhaba, Gelir Testi yaptırdım 11.12.2016 tarihinde G1 çıktı.. bugün e-devletten baktım aralık-ocak-şubat-mart-nisan her ay 53 tl borcum var gözüküyor.
  1.sorum; borcumu ödeyemeyeceğim bu durumda hastanelerden sağlık hizmeti alabilir miyim?
  2.sorum; zaten hastaneye hiç gitmedim boşu boşuna neden borçlanıyorum devlete? bundan sonraki aylar sağlıktan faydalanmak istemiyorum devlet hastanelerine gideceğime ihtiyaç olduğunda özele giderim diye düşünüyorum.. bu paranın her ay 53 tl borç olarak haneme yazılmaması için ne yapmalıyım?
  tşk… iyi çalışmalar

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;geriye doğru prim borcunuz olsa biler sağlık yardımı alabilirsiniz.Genel sağlık sigortasını iptal ettirmeniz için sigortalı olmanız ya da yurtdışına çıkmanız gerekmektedir.

 13. Metin dedi ki:

  E-devlet üzerinden sorguladığımda görünün prim borcumu SGK’nın sitesinden ödemeye çalıştığımda sicilinize ait borç bulunmamaktadır yazıyor. Ne yapmam lazım?

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,prim borcunuz eski dönemlere aitse şu an borçlar bankalarda görünmüyor ödeme yapamazsınız zaten 1 yıl faiz islemeyecek herhangi bir kaybınız yok

 14. hazen dedi ki:

  merhabalar bağkur borcu olan bir kişi gss yaptırabilirmi yaptırabiliyorsa ne gibi bir prosüdürü var bilgilendirirseniz çok memnun olucam saygılarımla

 15. Ersan dedi ki:

  Merhabalar, gecmise ait borcumuzu pesin ya da taksitle bi sekilde tamamen ödedigimizde nisan 2017 sonrasi için hanemize her ay 53 tl borç islenmeye devam edecek mi yoksa kisinin istegine mi bagli? 53 tl yatirdigin ay saglik hizmeti alabileceksin yatirmazsan hizmet alamazsin fakat borcun da olmaz ? Saygilar

 16. berkan dedi ki:

  iyi günler ben bugun gss prim borcu sorguladıgımda 2017 nisan ayından beri her ay 53 lira civarı bir rakamla toplamda 540 lira borcum görünüyor provizyon sorguladığımda ise aktif görünüyor herhangi bir ücret ödemedim.Ben bu süreler içerisinde öğrenciydim ara vermeden okulumu dondurup başka bir okula kayıt yaptırdım bunun için belge versem sgk ya borcum silinirmi.

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;provizyonunuz öğrenci olduğunuzdan dolayı aktif görünür.Borç olduğu tarihlerde öğrenciyseniz borcunuz silinir.

   • berkan dedi ki:

    2017 nisan ayından sonrasında öğrenci olduğuma dair belgeyi şuan edevletten alabiliyorum ancak 2016 nisan ayı ile 2017 nisan ayı arasında da borç görünüyor bu tarihlerde aöf öğrencisiydim ancak şu anca kaydımı dondurdum aöften bu yüzden öğrenci belgesi alamıyorum bunu ispatlamamı isterlermi benden yoksa onlar sistemlerinden görebilirlermi bunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir