Vergi Kimlik Numarası ile Sgk İşyeri Sicil Numarasının Birleştirilmesi Nasıl Yapılacak 

BENZER YAZILAR

49 yorum

 1. özcan dedi ki:

  Mehmet Bey merhaba,

  bildirimi internet vergi dairesinde nasıl yapılacağını bulamadım. yönlendirme yapabilirmisiniz lütfen.

 2. Zeki Kesener dedi ki:

  Apartman yöneticiliği konusu nasıl olacak. Vergi mükellefiyeti yok ama SSK dosyası var bunlar Apartman yöneticiliği adına potansiyel vergi numarasımı alacak

 3. ışıl çolak dedi ki:

  her mükellefin kendi gib şifresiyle gircez değil mi

 4. Fazilet Cakir dedi ki:

  Merhaba, bu doldurulacak formati nereden edinecegiz? Excel hali var mi?

 5. Emel dedi ki:

  merhabalar bizim kurumlar vergisi mükellefiyiz yaptığımız faal işin haricinde inşaat işleride yapıyoruz bunların ssk dosylarıda var stopaj beyannamelerinde de belirtiyoruz tabi fakat sistemde tek merkez işyerinin adresi çıkıyor inşaat işyerlerini nasıl eklememiz gerekir ?

  • Merhaba. Sanırım inşaat işyerleri için ayrı kullanıcı adı ve şifre almanız gerekiyor. Tebliğde bununla ilgili bilgi vardı. Vergi dairesi ile görüşün derim.

 6. TAMER TOKGÖZ dedi ki:

  merhaba inşaat şirketiyiz ben şimdi sisteme merkez sgk sicil numarasını kaydettim listele yaptığım zaman görünüyor fakat bunun dışında 4 adet inşaat sgk dosyamız daha var bunları yeni kayıt yapıp sisteme tanımlayamıyorum kaydedildi diyor fakat listele dediğimde sadece merkez sicil numarası görünüyor 1 tane mi sicil no tanımlayabiliyoruz ?

 7. İsmail ÖZTÜRK dedi ki:

  Merhabalar,
  Benim sorum şu; bazı mükelleflerimizin sigorta dosyası açık ama aylık işçi çalıştırmaya ara verme girişi yapıyoruz. Yani sigortalı çalıştırmıyor. Bunların da eşleştirmesini yapacak mıyız ?
  Ve şunu okudum. Sigortalı çalıştırmamaya başlayan mükellefler olursa 15 gün içinde sigortaya bilgi verecekler.
  Şimdi hali hazırda sigortalı çalıştırmayanların işyeri sicil numarası ve vergi numaralarını eşleştirirsek 15 gün içinde bahse konu olan bildirimi yapma yükümlülüğü doğar mı ?

  Ve son olarak, e-tebligat sayfasında ilgili bölümleri tıklayınca karşımıza bütün mükellefler geliyor. Bildirimi buradan mı yapacağız yoksa her mükellefin kendi şifresiyle mi yapacağız. Yukarı da kendi şifreleri demişsiniz. 3 mükellefimizin şifresiyle girdim ancak menüde eşleştirme noktası eklenmemiş. Oysa ki biz de var.

  İlgi ve alakanıza şimdiden teşekkür ederim.

  • Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı çalıştırmayan işverenler için de eşleştirme yapmanız gerekiyor. Bu bir nevi alt yapı hazırlama işlemi. Bu adam ileride sigortalı çalıştırmaya başlarsa sonuç itibariyle bunu kullanmak zorunda.
   Eşleştirme işlemi yapmanız 15 gün içinde bildirim zorunluluğu yapmanız gerektiği anlamına gelmez.
   Her mükellefin kendi kullanıcı adı ve parolası ile girerek ayrı ayrı Ek-8 eşleştirme belgesini göndermesi gerekmektedir. Toplu olarak yapılmaz bu işlem.

   • YUSUF dedi ki:

    E-beyanname kullanıcısı olan mükellefler, bizzat kendileri kullanıcı kodu, parola
    ve şifresini kullanarak,

    ŞU ŞEKİLDE BİR AÇIKLAMA YAPILMIŞTIR E BEYANNAMEYİ MÜKELLEF KULLANABİLİYOR MU ?? ISRARLA HER MÜKELLEFİN ŞİFRESİYLE DİYORSUN

   • murat dedi ki:

    sigorta dosyası açık olupta işçi çalıştırmayan mükellefin de eşleştirmesini yapacağız fakat 2018 yılında bu kişi muhtasar beyannameyi yine aylık mı vermek zorundadır?
    teşekkür ederim.

 8. MEHMET DAĞTEKİN dedi ki:

  SLM BASİT USÜL VE APARTMAN YÖNETİCİLİĞİNEDE GEÇERLİMİ BU KANUN

 9. ali dedi ki:

  merhabalar,
  dernekler de bu işlemi yapmak zorundamıdır? internet vergi dairesi şifremiz olduğu halde menude belirtilen linki bulamıyoruz.
  bilgilendirirseniz memnun olurum.
  saygılar

 10. ali dedi ki:

  merhabalar,
  zaten bu sisteme girmek için vergi dairesinden kullanıcı kodu, parola ve şifre aldık. sorun GİB’in adres gösterdiği yerde girilecek bölümün bulunmaması.

 11. BETÜL KAYA dedi ki:

  merhaba. meslek mensupları kendi kullanıcı kodu ve şifreleriyle eşleştirme işlemi yapılacaktır. sistemde geçerli sözleşmelerin tamamı çıkacaktır ancak siz yalnızca ssk dosyası olan mükellefler için işlem yapacaksınız.

 12. hazal kaya dedi ki:

  Üniversitelerde bu uygulamaya dahil mi acaba ? üniversitelerdeki strategi geliştirme daire başkanlıklarının e beyanname kullanma yetkisi var ve tüm birimler sgk bildirimlerinin bize gönderiyordu haliyle. üniversiteler de bu uygulamaya tabii midir kesin olarak ?

 13. Güler dedi ki:

  merhaba bu birleştirme şimdilik sadece Kırşehir de olmayacak mı ben yanlış mı biliyorum

  • Merhaba. Birleştirme tüm illerde olacak. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi 01 Haziran 2017 tarihinde Kırşehir ‘de başlayacak. 01 01 2018 tarihinde tüm Türkiye’de başlayacak. Ancak 31 Mart 2017 tarihine kadar eşleştirme yapılmak zorunda.

 14. Kazım dedi ki:

  Merhaba.Benim sorum şu olacak.Eğer mükellefin sgk dosyası yoksa yani çalışan sgklı personeli yoksa nasıl bildirim yapılacak?Teşekkür ederim.

 15. MURAT dedi ki:

  Merhaba,
  İnternet vergi dairesinden Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesinin Eşleştirilmesini yapacağım, internet vergi dairesinden şube sorgulama yaptığımda işyeri kodu 2 olarak merkez ve işyeri kodu 3 olarak da mükellefiyetsiz şube gözükmektedir.Merkez ve şube aynı il içerisinde olup tek beyanname ile işlem yapılmaktadır. Merkez de şu an için açık işyeri olmayıp çalışan gözükmemektedir.Toplamda üç adet farklı sicil numaralı işyerimiz mevcut olup Şube adresimizde ise iki adet farklı sicil numaralı işyeri gözükmektedir.Ayrıca yine farklı bir ilde irtibat büromuz olup yine o ilin adresi üzerinden işyeri açılışı gözükmektedir fakat herhangi bir şube açılışı yapılmadan tamamen irtibat bürosu şeklinde işyeri gözükmektedir.Şimdi bu üç işyerimizin işyeri türünü merkez mi yoksa mükellefiyetsiz şube olarak mı seçerek eşleştirme yapacağım.Teşekkürler.

  • Merhaba. Sigortalı çalıştırılmayan şubeler için eşleştirme işlemi yapmak zorunda değilsiniz. Ancak merkez şube haricinde olan ve sigortalı çalıştırılan mükellefiyetsiz şubeler için eşleştirme yapmak zorundasınız.

 16. kadir dedi ki:

  işyeri kodu bülümü boş ne yapabilirim

 17. ELVAN dedi ki:

  ADRESLER OTOMATİK OLARAK GELMEKTE?PEKİ SİGORTALI ÇALIŞAN İŞYERİ İLE SİSTEMDE GÖRÜNE ADRES AYNI DEĞİL İSE NE YAPMAMIZ GEREKİR?

 18. Elif dedi ki:

  İşyeri kodu kısmına giriş yapılamıyor yani oka tıkladığımda herhangi bir şey çıkmıyor ve yapılamıyor. Ne yapmamız gerekir?

 19. Hande dedi ki:

  Merhaba, gerçek kişi olarak SGK bildirgesi verenler herhangi birşey yapacak mı?

 20. MEHMET YILMAZ dedi ki:

  Merhaba
  Mükellefiyetsiz şubelerimizden birinin E bildirge-tahakkukdaki daki adres doğru
  ancak vergi dairesi sisteminde ilgili adres yok.
  Vergi dairesine mi dilekçe vermemiz gerekiyor?
  Teşekkürler.

 21. VEYSEL dedi ki:

  Merhaba,
  Muhtasar beyanname ekler kısmında işyeri ve çalışan bilgileri kısmında işyeri türü ve kodu bölümlerinde hangisini seçeceğimiz konusunda tereddütler yaşamaktayız.Aynı il içerisinde bir adet merkez ve bir adet de mükellefiyetsiz şube diye bölümler çıkmaktadır.Merkez adresimiz de çalışan bulunmamaktadır.İşyerimizde 3 farklı sgk sicil numaralı sgk dosyaları mevcut olup bunlardan bir tanesi büro bir tanesi satış pazarlama ve üretimde çalışan işçilerimizin olduğu dosyalar.Büro ve üretim işçileri mükellefiyetsiz şube adresinde gözükmektedir.Ama satış pazarlama işçilerinin olduğu dosyamız istanbul adresine kayıtlı büro da çalışıyor gözükmektedir.Muhtasar beyannameyi doldururken bu üç işyerimizin türünü merkez mi mükellefiyetsiz şube mi seçeceğiz?Teşekkürler.

 22. şenay dedi ki:

  mrb firmaların şubelerini nasıl eklicez acaba adresleri çıkmıyor

 23. erhan dedi ki:

  inşaat işiyle uğraşmaktayım. 10 tane ayrı ayrı sgk inşaat dosyam bulunmaktadır bunların bildirimlerini nasıl yapacaz yardımcı olurmusunuz inşaat dosyalarım taşeron firma olarak geçmektee

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir