SGK Sigorta Prime Esas Kazanç Tavanı Yükseltilecek mi?

BENZER YAZILAR

7 yorum

 1. pembe dedi ki:

  Sayin Hocam,.
  1-Turkiye’den emekli olanlarin yurt disinda calisma yasagi var..Bu yasak yalniz yurt disi borclanarak emeklilik hakki elde edenleri mi kapsiyor?Yoksa Yurt disi borclanma olmadan bagkur emeklisini de mi kapsiyor?
  2-Sayet henuz emeklilik hakki elde edemeyenler yatirmis olduklari Bagkur pirimlerini (Ciftci) geri alabilirler mi? Cunku bu durumda emekli olma cabalari faydadan cok zarar getirecek gorunuyor.. Saygilarimla

 2. pembe dedi ki:

  Sayin Hocam,
  Cok iyi acikladiniz .Sagolun.Anladim ki;
  1-Su an odemeyi durdurup yatirdigimiz pirimleri geri alamiyoruz.Henuz yas 42…
  Yatirilan pirimleri geri almak icin 60 yasi beklemek gerekiyor ..
  3-TV’de anlatanlar dava acilirsa sonunda hak edilirmis.diyorlar.
  Bakar misiniz?su garip emekli olacaklarin haline…Kimisi ogrenim gormek icin kimisi bir lokma kazanmak icin yurt disina gitmisler…kimisi cocugunu orada birakip ,gelmis..Yine gitmek duser Bu durumda..670 TL olan Bagkur’lunun bile emeklisini kesmek niye..Zaten dis ulkeler gelin is verelim diye beklemezler.Ufak tefek az zamanli isler bulup calissalar bu ulkeye ne zarari olur ki?
  Eminim Sayin Hukumetimiz bunun boyle oldugunu bilseler mutlaka bir cozum uretir diye dusunuyorum…Bekleyelim bakalim ..Durum ne gosterir..
  Siz cok iyisiniz Sayin Hocam. Bana emeginiz cok gecti…Sonsuz tesekkurlerimi sunarim…saygilarimla.

 3. Adrasteia dedi ki:

  Merhaba. Ben babamdan yetim ayligi almaktayim. Prime esas kazanclar 7.5 bucuk uzerinden hesaplanmaya baslandiginda benim aldigim maasta yani mevcut emeklilerde bi artis olacak mi. Tesekkur ederim

 4. zaktur dedi ki:

  5 aralıkta emekliliğe hak kazandım. Primim tavandan yatmaktaydı. emeklilik başvurumu yaparsam sgk primine esas kazanç tavanı 6,5 olarak hesaplanacak. Ocak ayında emekliliğimi istersem 7,5 kat olacak diye anlıyorum.
  1- net aylık maaş ne kadar farkeder?
  2- sgk primine esas kazanç tavanı değişikliği ne zaman yasalaşır?
  3- Ocakta emekli olmak için Aralık ayında bir işyerinde sigortalı çalışmam gerekli midir?

  • SGKuzmani dedi ki:

   31.12.2016 tarihine kadar emeklilik dilekçenizi verin. Prime esas kazanç tavanının yükseltilmesi 2017 yılında çalışmaya devam etmeniz halinde maaşınızı yükseltir. Geçmişe işlemez.eğer emekliliği hak ediyorsanız vakit kaybetmeden dilekçe verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir