SGK İşten Çıkış (Ayrılma) Bildirgesi Alma

BENZER YAZILAR

2 yorum

 1. fırat sulak dedi ki:

  Merhaba,
  Ptt de çalışıyorum. İdari hizmet sözleşmeli gişe ve büro görevlisi olarak kpss ile atandım . Şuan posta işleme ve dağıtım merkezinde çalışıyorum.
  Çalişma şeklimiz şöyle; Bir hafta 15.00-23.00, Bir hafta 24.00-08.00
  saatleri arasında günde 8 saat olmak üzere çalışıyoruz , gündüz ise çalıştırılmıyoruz; çünkü sabitlenen personeller var. 24 saatlik bir döngü yok.
  İş kanununda
  İşçi Postaları Sayısının Düzenlenmesi
  Madde 4 — İşçi postaları;
  “Nitelikleri dolayısıyla sürekli çalıştıkları için durmaksızın birbiri ardına postalar halinde işçi çalıştırılarak yürütülen işlerde posta sayısı 24 saatlik süre içinde en az üç işçi postası çalıştırılacak şekilde düzenlenir.” denmektedir. Buna göre bu çalışma şeklimiz ikili vardiya sistemine girer mi?
  Yönetmenliğimize göre haftalık çalışma saatimiz 40 saattir. İmzaladığımız sözleşmede de haftalık 40 saat olarak geçiyor.
  Fakat;
  Yönetmenliğimize ek olarak ptt yönetim kurulunun belirlediği fazla çalışmaya ilişkin usul ve esaslara göre “nöbetli çalışan” personelin aylık çalışma süresinin 192 saati aşması halinde, aşan süreler için fazla çalışma ücreti ödenir“ maddesini eklemiş.
  Ptt yöneticileri, yönetmenliğimiz de ifade edilen haftalık 40 saat olan çalışma süresini, yönetim kurulunun belirlediği usul ve esaslar ile 48 saate (aylık 192 saate) çıkarmaktadır İş hukukuna aykırı değil midir? Fazladan çalıştığımız haftalık 8 saatlik çalışmanın “fazla çalışma” olması gerekmez mi?
  Bu durum da ne yapmam gerekiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir