SGK Çeyiz Parası Evlenme Yardımı Ne Kadar 2018

BENZER YAZILAR

18 yorum

 1. akifnur anılsın dedi ki:

  anam babam var kız çocuğuyum yinede alabilir miyim veya alabilceğim başka yardım varmı tşk.

 2. Sibel dedi ki:

  2015 de evlenme yardımını aldım. Evlenmeden önce babamın maaşını ablam(ablam dul çocuklarda 18 yaşından büyük okumuyorlar.) annem ve ben paylaşıyorduk. 1. Aldığım çeyiz parasını anneme ve kız kardeşime onlardan yapılan kesinti oranında geri ödemek istiyorum. Yani annem ve ablamdan ben evlenme yardımı aldığım için para kesilmişmidir.2.Ben evlilik yardımı almasaydım onların maaşları ben evlendikten sonra artacakmıydı artacaksa herbirininki hangi oranda artardı.

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aktarılacak aylığın tutarını ve göstergesini bilmemiz gerekiyor.Bazı aylıklarda aktarma olur bazılarında ise hiç olmaz.Asgari aylıklarda 2 kişi aylığın yüzde %90 ını alırken yüksek aylıklarda yüzde % 75 ini alır.SGK’nın ölüm aylığı servislerine müracaat ederek en doğru bilgiyi elde edebilirsiniz.

 3. emir dedi ki:

  merhaba. eşimin babası vefat etmişti. ancak kendisi başka yerde çalıştığı için babasından gelen parayı almıyordu. şuan da çalışmıyor. evleneli bir sene olmadı. çeyiz parasını alabiliyormuyuz.

 4. burcu dedi ki:

  merhaba işitme engelliyim annemden yetim maaşı alıyorum 1300 TL. 1 ay içinde evlenmeyi düşünüyorum. Gelicek olan 24 aylık nakit para ortalama ne kadar sürede elime ulaşır bu süre ne kadar sürüyor.şimdiden teşekkür ederim.

 5. Buket dedi ki:

  Merhaba emekli sandığından babam öldükten sonra 600 tl almaya başladım annemde vefat edince 1500 tl almaya başladım son iki ay 1500 tl aldım ve evlendim şimdi hesaplama 600 tl üzerinden mi olucak 1500 tl üzerinden mi bide 12 katı diye biliyorum şimdiden tşkler

 6. Nermin dedi ki:

  Merhaba annem babam sağ çeyiz yardımı alabilir miyim

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çeyiz yardımı alabilmeniz için anne ya da babadan ölüm aylığı/geliri almanız gerekiyor.Bu nedenle bu yardımdan faydalanabilmeniz mümkün değildir.

 7. aslı dedi ki:

  merhaba 2003 babam vefat etti maaşını alıyordum daha sonra 2006 da işe başladım ölüm aylığı maaş almadım 2012 evlendim çeyiz parasından haberim yoktu 2015 de boşandım bu hakkım saklı kalıyormu? 1 kez evlendiğim için boşanmış olsamda alabilirmiyim veya bir dahaki evlendiğimde haklım saklı kalıp alabilirmiyim?

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evlendiğiniz tarihte ölüm aylığı almıyorsanız çeyiz yardımı alamazsınız.Çeyiz yardımı bir kereye mahsus ödenir,yeniden evlendiğinizde ölüm aylığı alırsanız çeyiz yardımı alabilirsiniz.

 8. Rabia Çelik dedi ki:

  19 yaşındayım,babamdan yetim aylığı alıyordum, 2aylik bir süre çalıştım aylığım kesildi işten ayrıldıktan sonra tekrar başvuru yapmadım bu sürede de evlendim çeyiz parasını alabilmek için ne yapabilirim

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çeyiz parası alabilmek için aylık almanız gerekiyor.Aylık için talepte bulunun evlendiğiniz tarihte çeyiz parası alabilirsiniz.

 9. Lale dedi ki:

  Merhaba Yetim maaşı alıyorum evlenmeden önce maaşı annemin üzerine gecirsem yine çeyiz yardımı alabilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir