Ek5 Tarım Sigortalılar ile İlgili SGK Denetimi

BENZER YAZILAR

9 yorum

 1. Alper dedi ki:

  Sırf tıklansın diye yalan haber yazıyorsunuz.ortada ne denetim var ne denetime uğrayan. Bu konuları fazla deşmeyin

  • Merhaba.
   Biz sırf tıklansın diye haber yazmayız. Sayfamızı incelerseniz böyle olmadığını anlarsınız. Son bir ay içinde bu konu ile ilgili en az 500 soru geldi. Sallama haber yapmıyoruz.

  • aykut dedi ki:

   sanırım alper beyde tarım ile uğraşmadığı halde, ek 5 tarım sigortası yatıranlardan olsa gerekkki, bu yazıya kızmış. çiftçi bağkurundan muhafiyet belgesi aldığım için, çiftçi bağkuruna dönüş yapamadım. bana sgk dan ek 5 tarım sigortası yatıra bilirsiniz dediler. fakat tarım ile uğraşmıyorsanız, araştırma yapıldığında, yatırdığınız ek 5 tarım sigortanız iptal olur diye bilgide verdiler. ben ek 5 tarım sigortasının varlığından bu site sayesinde haberdar oldum. çıkıp burada yazılan yazıları kafanızdan uyduruyorsunuz diye bu güzel yazıları paylaşan kişilerin paylaşım hevesini kırıyorsunuz. aslında tarım ile hiç alakası olmadığı halde ek5 tarım sigortası yatıranların sigortalarını araştırıp iptal etmeleri gerekir. bu suistimali, 4 a sigortasındada yapıyorlar. çoğu kişiler müthayitlerle anlaşıp. inşaatta çalışır gösterip. sigorta parasının yarısını mütaite ödeyerek 4 a dan emekli oluyorlar diyede duyum alıyoruz.

 2. Fuat dedi ki:

  Madem tarımda calışan ek5 ödeyecek serbest çalışan ne ödeyecek kimse bir şey olur diye parasını verdiğimiz halde göstermiyor s eskisi gibi isteğe bağlı sigorta baslatsınlar

 3. selami dedi ki:

  sahte sigortalılık dolandırıcılık değildir velev ki kişiler isteğe bağlı sigortalı devlet dolandırılmamış pirim ler ödenmiştir bu konuda yargıtay’ın kararı vardır buda emsal teşkil eder Yargıtay 15. Ceza Dairesi vermiş olduğu karar (2013/28434 Esas, 2014/11398 Karar): kimse korkmasın olmadı ahim var adı üstünde isteğe bağlı sigorta kaldı ki bunu devlet isteğe bağlı sigortalılık kurdu normal ssk lı dahi olsak bir işyerinde çalışmadan pirimlerimizi ödemek suç değildir

 4. Mehmet dedi ki:

  Bu konuda oldukça muzdaribiz biz ek5 sigorta yaptırdık iki yıldır prim ödüyöruz fakat sgk il müdürlüğünden yazıngeldi bize şayet tarimfa faalşyette bulunmuyorsanız sigortalılığınız iptal edikir ve ödemiş olduğunuz paralar kurumumuza ek gelir adı altına kalır sizin sigortalılık durumunuz fesh edilir ibaresi var oysa bizler köylü insanız yaz aylarında bağımızda bahçemizle uğraşıp sigortalı olmuşuz böyle olduğunuz halde tedirginiz sgk ne yapmak istiyor 12 ay bu ülkede hiç kimse tarimla ilgilenmiyor belki belli bölgeler dışında yok adam istanbulun göbeğşnde ek5 sıgorta yaptırıyorsa bize bu işkence niye

 5. Cemre dedi ki:

  Merhaba , EK 5 tarımı hakkında gerçekten doğru olan nedir kafamız karıştı. Önce devlet al bunu git Ek 5 yaptır emekli ol diyor şimdi bunu yapmayın yasak diyor . Peki orada çalışan memurlarbu türlü bir bilgi paylaşımını neye güvenerek yapıyor. Bunca insanın sigortası iptal edildi diyelim , bu insanlar haklarını nasıl arayacaklar? Devlet buna teşvik edip daha sonra iptal edip üzerine birde ceza kesip para alırsa bu aldatmaya girmeyecek mi ? Size dedik yapın Ek 5 tarım sigortası ama yasakmış olmadı yandı paranız mı diyecekler?
  Bu konuda açık varsa bu suçu kim üstlenecek? Orada çalışan memura git Ek 5 tarım sigortası yaptır deme yetkisini veren kim? Açıklanması gereken bir konu .

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sadece tarım işlerinde süreksiz çalışanlar Ek-5 tarım sigortası yaptırabilir.Doldurduğunuz formda Açıklama kısmında bunlar yazıyordu.İmza atarak kabul etmiş oluyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir