Stajyerlerin Sigorta Bildirimi Nasıl Yapılır ?

BENZER YAZILAR

70 yorum

 1. Yaman dedi ki:

  selam hocam,bizim okulumuz meslek lisesi,3308 sayılı kanun kapsamında; 07 nolu belge türü ile bildirim yapıyorduk…son kanunla durumlar ve kafalar karıştı..07,22,42,43,49 ve 50 nolu belge türü ile e bildirge verilebilir görülmekte…ileride cezalı duruma düşmek te istemiyoruz..şimdi 49 ve 50 belge türünden işlem yapıyoruz..eskiden sadece 12.sınıflara işletmelere gidenlere yapılırdı,,son kanunlarla meslek lisesi öğrencilerine 10 ve 11. sınıflara da sigorta yapılması öngürülmüştür…Şimdi danışmak istediğim okuldaki eğitimine devam 10 ve 11.sınıf meslek lisesi öğrencilerine hangi belge ile bildirim yapılacağı ve 12.sınıf işletmelere özel ve kamuya gidenlere hangi belge türü ile bildirim yapılacağı…(bu durum bütün meslek liselerinde oturmamış bir kavramdır.)

  • Merhabalar hocam. Herhangi bir güvencesi olan öğrencileri 49 Belge kodu ile olmayanları ise 50 belge kodu ile bildirmeniz gerekir. Belge kodu yanlış bildiriminden ceza uygulanmaz. Eğer hata varsa dilekçe ile düzeltilir.

 2. Erhan Ergenler dedi ki:

  Sayin hocam, emeginiz ve ilginiz icin oncelikle tesekkurler. hem idare yeni olmamizdan hem de bu stajyer ogrencilerin kanunlarindan kafamiz biraz karisti. ben iki sey sormak istiyrdum:
  biz meslek lisesinde 10,11,12 ve yuzyuz egitim ogrencileri icin 07 kodu kullaniyoruz, ogrencileri 49,50 kodlarla mi illa girmeliyiz?yada daha farklo hangi kodlarla giricez?
  diger birsey daha onceki aylarda ebildirge tahhakkuk fisinde prim yuzde 1 veriyordu, ve toplam primde bu yuzde 1 ile ayni olurken bu subat ayinda toplam primde yuzde 1in iki kati cikiyor. neden kaynaklanmaktadir. sgkda tam bilgi vermedi

  • Merhaba. Sizin bahsettiğiniz 07 ve 42 kodları güncellendi. 49 ve ya 50 olarak bildirmeniz gerekiyor. Asgari ücret zammından kaynaklanıyor olabilir. Onu bilemiyorum. Prim yüzdelik oranlarında artış olmadı normalde.

 3. Erhan Erg. dedi ki:

  Sayın hocam SGK il ilçe yada merkez danışmada da tam bilen yok. Bizim meslek lisesinde 12ler ve 10,11lerin ayrımı olucak kodları. bazıları 12.sınıflar 19 yada 22 olacak diyor. 10,11ler 49-50 diyorlar. hepsini 7 kodu ile yapma kalktımı acaba?

 4. perihan dedi ki:

  iyi günler şimdiye kadar 10,11 ve işletmelerde staj yapan 12.sınıfları da 07 belge türü ile yapıyorduk. şimdi 12leri 07 ile 10,11leri 49 50 ile mi yapacağız?yoksa hepsini mi 49, 50? ve ayrıca 49 nolu belge türüne tüm öğrencileri tek tek kayıt mı edeceğiz çünkü e bildirgede 49 nolu belge türünü seçince sayfa boş çıkıyor

 5. Mustafa dedi ki:

  iyi günler. biz özel eğitim okuluyuz. biz de öğrencilere sigorta yapmaya başladık. işe giriş bildirgesinde stajer olarak giriş yaptık. ancak ödeme işlemlerini 7 ve 42 kodlarından yapıyoruz. iki sorum olacak. birincisi işe giriş bildirgesinde stajer mi çırak mı olarak gireceğiz. ikincisi bizde 49 – 50 kodlarından mı bildirmemiz gerekiyor. çünki ilçe Sgk ya sorduğumuzda 7 42 den devam edin denmişti bize.şimdiden teşekkür ederrim

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler çırak sayılır ve 49 50 belge türünü kullanmanız gerekiyor kodlar güncellendi.

 6. mustafa dedi ki:

  Ahmet bey şimdiye kadar işe giriş bildirgelerini stajer girdik bununla ilgili sıkıntı yaşarmıyız?. bundan sonra çırak olarak girsek olurmu? bununla ilgili bir sıkıntı yaşarmıyız. çok bilgi sahibi olmadığımız için. bu ayki ödemeyi 49 – 50 yapsak sıkıntı olurmu?

 7. mustafa dedi ki:

  birde Ahmet bey biz Engelli okuluyuz. Özel Eğitim mesleki eğitim merkezi. bizim içinde mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının durumları geçerlidir değil mi?

 8. Name dedi ki:

  Merhaba. Otelcilik Meslek Lisesi öğrencileri Mayıs Ayına kadar okulda teorik eğitim almaktaydı. 49 ve 50 kodlarından girişleri yapılmıştı​. Mayıs ayı itibariyle işletmelerde beceri eğitimi çalışması başladı. Daha önceki yıllarda 7 42 kodları kullanılıyordu. Prim ödemelerini yine 7 42 den mı yapacağız? Yoksa 49 50 işlemi devam edeceğiz. Şimdiden teşekkürler.

 9. Meryem dedi ki:

  Merhaba hocam şu an çırak öğrenciyim. Herhangi bir SGK lı işe girebilirmiyim . Iş başvurularım değerlendirilir ve olumlu cevap alır isem çırak öğrenci olmam mani olurmu .kayıt sildirmeyi düşünüyorum fakat henüz haber alamadım . Haber alırsam zaten sildireceğim ancak şu an engelmidir önümde onu merak ettim

 10. Metin dedi ki:

  Merhaba; yüz yüze mesleki açık lise öğrencileri yazın SGK primleri ödenecek mi ?
  meslek liselerinde zorunlu yaz stajı gören öğrenci prim kodu kaçtır?

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;6764 sayılı kanun ile Mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler de iş kazası ve meslek hastalığı yönünden, bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar hakkında ayrıca genel sağlık sigortası yönünden 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin (b) bendi kapsamında sigortalı sayılmıştır.

 11. MERVE dedi ki:

  MERHABALAR HOCAM ÖZEL EĞİTİM MESLEKİ EĞİTİM OKULUYUZ ŞU ANA KADAR 07,42,50,49 KODLARINDAN E BİLDİRGE İŞLEMLERİNİ YAPTIK .BUNDAN SONRA SADECE İŞLETMEDE STAJ GÖRSÜN YADA OKULDA EĞİTİMİNE DEVAM ETSİN 49 VE 50 DENMİ İŞLEM YAPACAĞIZ. BİRDE MEZUN OLAN ÖĞRENCİLERİN ÇIKIŞLARINI YAPARKEN YİNE BU KODLARDAN MI YAPACAĞIZ.TEŞEKKÜRLER

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;9/12/2016 tarihinden itibaren tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler içinde aynı oran üzerinden prim ödenmesi gerekmekte olup, konuya ilişkin e-Bildirge programlarında gerekli güncellemeler yapılarak söz konusu sigortalılar için 49 ve 50 nolu belge türleri geliştirilmiştir.

 12. nevzat dedi ki:

  NEVZAT
  Yıl içinde tamamlayıcı eğitimde 49 dan giriş yaptığımız öğrenciler yazın zorunlu yaz stajına gidecekleri zaman 22 ye geçirmek zorundamıyız 49 dan devam etsek problem olurmu

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin (b) bendine tabi sigortalıların prim oranı, prime esas kazançlarının % 6’sı olup bu oranının % 1’i kısa vadeli sigorta kolları, % 5’i genel sağlık sigortası primidir. 9/12/2016 tarihinden itibaren tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler içinde aynı oran üzerinden prim ödenmesi gerekmekte olup, konuya ilişkin e-Bildirge programlarında gerekli güncellemeler yapılarak söz konusu sigortalılar için 49 ve 50 nolu belge türleri geliştirilmiştir ve bu belge türünü kullanmanız gerekir.

 13. gülay dedi ki:

  merhabalar. zorunlu yaz stajı yapan öğrencilere sigorta kolunu ne olarak gireceğiz. 22 olarak yapılması gerektiğini söyleyenler var. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;-Aylık prim ve hizmet belgesinde 22 nolu belge türü ile,

   Bu öğrencilerden bakmakla yükümlü olmayanlar yani staj başlangıcında sağlık provizyonu olmayanların ise:

   -Aylık prim ve hizmet belgesinde 44 nolu nolu belge türü Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmeleri gerekmektedir.

 14. kadir dedi ki:

  Merhaba hocam meslek yüksekokulunda bu durum gecerli mi,anladığım kadarı ile sadece ortaöğretimi kapsıyor.

 15. Aylin dedi ki:

  Merhaba hocam
  Özel mesleki teknik Anadolu lisesiyiz.
  Haziran ayında staja başlayan öğrencilerimiz oldu.
  Haziran ayı için 9 günlük okuldaki eğitim için olan sigortasını 49 kodu ile gönderiyoruz.
  Ancak aynı ay içinde sorunlu işletme stajını 22 kodu ile göndermemiz gerekiyor ancak
  SGK sistemi buna izin vermiyor.
  Nasıl çözüm öneriyorsunuz

 16. Eray dedi ki:

  Hocam Merhabalar, yaz döneminde zorunlu staj yapan öğrencilerin aylık belge türünün hangi koddan yapılması gerekiyor? Eğer 22 ve ya 43 den yapmamız gerekiyor ise ay ortasında staja başlayan öğrencileri nasıl bildireceğiz, normalde 49 50 kodu ile bildiriyorduk 6. ayda staj başlangıç tarihine kadar 49 staj başlangıcından sonraki süre için 22 koddan mı bildireceğiz aynı ay içerisinde 2 belde türünden bildirge verebilir miyiz?

 17. fatsey dedi ki:

  sigorta türü nedir?( çırak veya stajyerler için)
  belge türü nedir?

 18. fatsey dedi ki:

  işe giriş yaparken işletmede beceri eğitimine giden veya okulda alan eğitim yapan öğrencileri hangi kodlardan giriş yapmamız lazım ayrıca bunların ödemelerini hangi belge türlerinden yapmamız lazım

 19. fatsey dedi ki:

  birde bunlarda bir karışıklık yaşarsak cezası var mı örneğin 7 nolu çırak giriş yaptığımız öğrenciyi 42 nolu belge türünden değilde 50 nolu belge türünden ödeme yapılırsa….

 20. mehmet lütfi dedi ki:

  değerli hocam okulumuzdaki görevlendirme md.yrd. olan arkadaşım müdürn telkini ile bütün öğrencilere yaz tatilinde çıkış yapmış şu an ben öğrencilere giriş yapıyorum bu konuda ceza yermiyim ne yapmam lazım.

 21. SERDAR dedi ki:

  Merhabalar Sayın Hocam;

  Üniversite stajyerleri daha önce 22 ve 43 numaralı belge türleri ile bildiriliyordu. Ancak 2017/Ocak ayı itibari ile farklı görüşler mevcut. Aynı konuya farklı SGK merkezleride farklı cevaplar verebiliyorlar. 7 ve 42 kodu kullanılacabileceğini belirten SGK merkezleri bulunmak ile birlikte, aynı zamanda kesinlikle 22 ve 43 koduna devam edilmesi yönünde görüş belirten SGK merkezleride bulunmaktadır. Üniversitelerin öğrencilerinin stajlarını hangi belge türü ile primlerini ödemesi gerekmektedir. Yorumlarınızı rica ederiz. Saygı ve Sevgilerle;

 22. Metin BLA dedi ki:

  Sayın hocam merhaba, yapılan toplantılarda meslek liselerinin 10 ve 11. sınıfta okul içinde yaptığı alan eğitimleri için ilk işe giriş kodu 19 olacak, 12. sınıfta işletmede staja başladıklarında ise çıkışları yapılarak 7 kodundan tekrar işe giriş yapılacak denildi. Bu durum bize oldukça fazla iş yükü getiriyor.

  Konu ile ilgili net bir cevabınız olursa çok sevinirim zira tüm ülkede meslek liseleri olarak bu sorunla boğuşuyoruz.

  • Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Bu konu ile ilgili SGK’nın bildirimlerine uymanız gerekiyor.Ancak çıraklarda 7 ve 42 olan kodlar 49 ve 50 olarak güncellendi.Bilgilerinize…

 23. yusuf dedi ki:

  değerli hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. çok programlı lisede muhasebe öğretmeni olarak görev yapmaktayım. 2016/2017 eğitim öğretim yılı sonunda 10 11 ve 12 .sınıf öğrencilerimizin çıkışını verdik. yaz stajı olmadığından dolayı. iş yerinde sigortalı çalıştırmadığımızı bilgilendiren bir yazı da yazmadık. bir sıkıntı yaşarmıyız.

  2. sorum ise öğrencilerimizin sigorta girişini yapıcaz tekrardan. giriş işlemlerinde sigortalılık kodu 07 çırak olarak mı yoksa 19 stajyer olarak mı girmemiz gerekir. 12 ve 11 sınıf öğrencileri için.
  son olarak provizyon bilgileri alınmadı bildirimden önce provizyon bilgileri resmi olarak alınacak olup hangi kodlardan bildirge vereceğiz. 22 den bildirim yapıyordurk provizyonu olmayanlarda ise 44 kodu ile bildirim yapıyoduk. Aynı şekilde devam etmeli miyiz.

  Teşekkürler.

 24. ÖMER ÇOLAK dedi ki:

  Merhaba hocam. 18 yaşından gün almış öğrenci için hangi belge kodunu kullanmalıyız?

 25. pervin dedi ki:

  merhaba Ahmet Bey eylül ayında 12. sınıfa yeni geçen öğrencilerimizin çıkışlarının yapılmasını ve 7 nolu iş koluyla yeniden giriş yapılmasını istedi sgk. şimdi okulumuzda 07 nolu iş kolu(12. sınıflar)ve 19 nolu iş koluyla(11. sınıflar) girişi yapılmış 2 farklı öğrenci grubu oldu. 12.sınıflar için 49 nolu belge türü ile mi aylık bildirge yapacağız yoksa 07 nolu belge türü ile mi yapacağız? 49 ile 07 ne farkı var? iş kolu değişince belge türü de mi değişmelidir?

 26. osman dedi ki:

  18/09/2017 tarihinde işe giriş yapıp 01/10/2017 tarihli bildirge ile 49 belge türünden bildirge verdik. fakat öğrencimiz yüz de 80 engelli olduğu durumu vardır bu durumda en yapmamız gereklidir teşekkürler

 27. abdulkadir dedi ki:

  Ahmet bey hayırlı günler benim sorum su sekilde biz 10 ve 11 sınıfların sgk kodlarını dediğiniz gibi 49 50 den yapıyoruz lakin 12 sınıfların kodlarını 07 ve 42 den yapıyoruz bu yanlış mıdır? siz sadece 49 50 demişsiniz de

 28. Ali dedi ki:

  Sayın hocam özel eğitim 9. Sınıf öğrenciler için işe giriş işlemleri de aynımı. Özürlü sınıfı varmı

 29. ali dedi ki:

  Ahmet Hocam Kolay gelsin. bizim okulda daha önceden 12. sınıfları 07,42 den e bildirge yapılmış. sistem bana 22,43 den yapmam gerektiğini söylüyor. fakat benim bildiğim kadarıyla sınıf ayrımı yapmadan 10,11 ve 12. sınıfları 49 ve 50 den yapmam gerekiyor. hepsini 49 ve 50 den devam edeyim mi

 30. Nuri dedi ki:

  Ahmet Bey “yetim aylığı” alan 10. sınıf öğrencimiz sgk girişi yapıldığı için aylığı kesildi. Bu öğrencinin pirim kodu ne olmalıdır? Kesilen maaşın bağlanması için ne yapmalıyız? Teşekkür ederim.

 31. halfoglu dedi ki:

  Merhaba. meslek liselerinde örgün eğitimde hafta sonlarını devamsız göstererek mi sigorta yapılacak

 32. Fethi ayyıldız dedi ki:

  Sayin hocam,ogrenci sigortalarini yaparken e bildirgede 15_14 tarihlerini kullaniyoruz,1_30araligina nasil gececegiz.tskler

 33. fethi ayyıldız dedi ki:

  sayın hocam 15-14 arasını kullanıyoruz,ters işyeri basvuru yaptığımızda ayın 15 ile 30 arasındaki dönemi için nasıl bir bildirge vereceğiz,ayrıntılı anlatırsanız memnun kalırım.

 34. Şafak YAPICI dedi ki:

  Merhaba Aylık primleri verirken 49 durumunda olanları asıl bildirge 50 olan öğrencileri yedek bildirge ile mi bildireceğiz . yani iki tahakkuk mu çıkaracağız.

 35. cansu dedi ki:

  Merhaba hocam
  ilk işe giriş tarihim 2013 eylül olarak gözüküyor fakat ben o tarihte stajyer öğrenci olarak lise eğitimimin son senesindeydim.Bu durumda bu süreç normal sigorta olarak mı algılanmalı yani ilk işe giriş tarihim benim ilk sigortalı çalışmaya başladığım tarih olarak sayılabilir mi? Bir de üniversite zorunlu bir eğitim olmadığı için üniversite de yaptığım stajın sigortası normal sigorta olarak mı sayılır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir